Beef Week Wrap: Here are the winners and placegetters

The Great Boning Wars

Champion boning team was Nick Maslen, Luke Murphy and Matthew Martin (pictured above)

Photos of the comp here.

Sausage Comp

Best Beef Sausage

First Place: Southside Gourmet Meats

Second Place: Smith’s Butchery

Third Place: Our Cow

Read the story about Wade and his winning sausage.

Best Gourmet Sausage

First Place: Metcalf Quality Meats with a honey mustard beef Sausage

Second Place: Metcalf Quality Meats with a smokey joe sausage

Third Place: Our Cow with a honey, herb and garlic sausage

Best in Parade

1st place float: Casino Show and Heritage Weekend

2nd place float: Casino High School

3rd place float: Days Machinery

Best walking group: C.L.A.S.S

Best School Group: Casino Public School

People’s Choice Award: Casino High School

See the parade pics here.

Cattle

Led Steer Competition Hoof

Grand Supreme Champion: a limousin steer by Matthew and Peta O’Dwyer.

Reserve Champion: a limousin steer by Matthew and Peta O’Dwyer

Unled Steer/Heifer Hook Section

Hook Results:

Class #1 – Regular Prime Section

1st place – Tookawhile Charolais

2nd place – Kevin Kearney

3rd place – Kevin Kearney

Class #2 – The Our Cow Grass Fed Section

1st place -Eungella Shorthorns

2nd place – Federal Pacific Holdings

3rd place – Tallgum Pastoral Pty Ltd

Carcase Competition

Class #1 – Under 350kg

Bonalbo Central School

Class #2: 351kg-400kg

St Mary’s Catholic College

Class #3: 401kg-450kg

Harper Gould

Class #4: 451kg-500kg

Brown Holdings

Class #5:  501kg-550kg

Ironpot Pastoral

Class #6: Over 551kg

Tookawhile Charolais

Show Steers Grand Champion: Gould Family Speckle Park Steer

Window and  Shop Display

School and care providers

1 Leeville Public School

2 Red Inc

3 Kookaburra

Shops with five staff and under

1 St Mark’s Op Shop

2 Kwong Sings

3 Summerland Credit Union

Five staff and over

1 Casino DIY

2 Momentum

3 Richmond Valley Council

Window display only

1 PRD

2 Westpac Helicopter shop

3 George Gooley

Read more about the winners here.

Buskers Comp

Winner: Nathan Landon-Beer

Second: Warren Caldwell

Third: MnemonicTrip

Read more here.

Beef Week Queen

Queen: Kara Porter

Runner-up: Rachel Redman

Read more here.

Mr Beef

Thomas Shaw from Casino

Photos and story here.

World’s largest meat tray winner

Lyndsey Thompson

All our Beef Week stories are on one page. Read them here.

Welcome to Richmond Valley and Kyogle news

Install
×
Scroll to Top
Like an alert when we add a story? Yes please No thanks